Dünya

2035’e Kadar Dünyanın Yarısından Fazlası Obez Olabilir!

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan obezite ve obezite riski değişen yaşam koşullarına bağlı olarak her geçen gün artmaktadır. Konuyla ilgili bir rapor yayınlamak Dünya Obezite Federasyonu Öte yandan 2035 yılının obezite açısından çok kritik bir yıl olacağını söylüyor. Çünkü araştırmalara göre 2035 yılına geldiğimizde dünya nüfusunun yarısından fazlası obez kategorisine girecek.

Güncel bilgiler ışığında yapılan araştırmalara göre obezite ve fazla kilo sorunu, 2035’te en az 4 milyar insan etkileyecek. Üstelik bu durumdan en çok zarar görecek kategori de çocuklar olacaktır. Dünya Obezite Federasyonu, obezite sorununun en Afrika ve Asya ülkeleri yayılacağını söylüyor. Bunun nedeni, düşük ve orta gelirli ülkelerin obeziteye karşı önlem almakta zorlanmasıdır.

Peki obezite riski neden bu kadar hızlı artıyor?

Alanında uzman kişiler tarafından yapılan araştırmalara göre obezitenin artmasının dört ana nedeni var. Bu nedenler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • işlenmiş gıdatüketime yönlendirme.
  • hareketsizlik.
  • Gıda temini ve pazarlama zayıf politikalar.
  • Obezite ve aşırı kilo sorununu çözmek için yeterli düzeyde sağlık sistemi kaynak ayırmamak.

Araştırma hakkında açıklamalarda bulunan Dünya Obezite Federasyonu Lideri prof. Louise Baurdedi ki: Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve karar vericiler, obeziteye katkıda bulunan sistemlere ve altta yatan nedenlere değer vermeli ve bunun sağlık üzerindeki etkilerini ve sosyal ve ekonomik maliyetlerini genç nesle aktarmamalıdır. prof. Louise Baur, raporun ciddiye alınması ve bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini belirtiyor. Federasyon, yetkilileri seferber etmek amacıyla, Birleşmiş Milletlersunacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu