Haber

AK Partili Erkan Kandemir’den seçim tarihi açıklaması: Güncelleme gerekiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim tarihinin öne alınabileceğinin sinyallerini kısa süre önce verdi. “5 ayımız var”dedim.

Bugün değerli bir AK Partiliden seçimle ilgili bir açıklama geldi.

‘Güncelleştirme gerekli’

Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, A Haber’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Seçimlerin ne zaman yapılacağı sorusuna Kandemir, seçim tarihinin kesin olduğunu ancak birkaç nedenden dolayı güncellemek gerektiğini düşündüklerini söyledi.

‘Temel sebepler var’

Türkiye’de demokratik standartlara uygun olarak seçimlere katılım ve sandığa en üst düzeyde erişimin temel ilişkiler olduğunu belirten Kandemir, yaz aylarında okulların tatil edildiğini, insanların Anadolu’ya gittiğini ve tatile çıktığını hatırlattı.

‘Haziran’a kadar olmaz’

Bu kapsamda seçim tarihinin Haziran ayına kadar halkın iradesini tam olarak sandığa yansıtacak şekilde güncellenmesinin makul olduğuna inandıklarını belirten Kandemir, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yetkisinin olduğuna dikkat çekti. ve isterse kullanabilir.

‘Muhalefet 6 Nisan’dan sonra onay vermeyecek’

Kandemir, geçen yıl 6 Nisan’da millet iradesini sandığa yansıtmak motivasyonuyla Seçim Kanunu’nda bazı değişikliklere gidildiğini belirterek, muhalefet partilerinin bu yıl 6 Nisan’dan sonra seçim tarihi olacağını söyledi. “Rıza vermeyeceklerini ifade ettiler”hatırlattı.

“Vatandaşlar gönül rahatlığıyla sandığa gidip versinler”

Kandemir, “Halk sandığa gitsin, hangi partiye, hangi adaya oy verecekse gönül rahatlığıyla oylarını versin” istediklerini söyledi. “Seçimlere katılımıyla övünen bir ülkeyiz. Avrupa’da en yüksek seçmen katılımına sahip ülkelerden biriyiz. Dolayısıyla bunu korumak istiyoruz.”dedim.

“Cumhur İttifakı olarak değerlendiriyoruz”

“Burada tartışılan tarihler var. Bu tarihlerden biri değerlendirilebilir ki, Cumhurbaşkanımız karar aldıktan 60 gün sonra seçim yapılacak. Yani bu tarihlerin tamamı parti içinde görüşülüyor ve biz de Halk Partisi olarak değerlendirmelerimizi yapıyoruz. İttifak.

“Bu değerlendirmeler genel başkanlara iletilecek”

Karşılıklı heyetler değerlendirmelerini yaptıktan sonra bu değerlendirmeler genel liderlere iletilecek. Ancak biz bu işin haziran ayına ertelenmemesini istiyoruz, hazirandan önce, bayramdan sonra inşallah seçime gideriz, sandık milletimizin önüne çıkar, milletimizin iradesi tecelli eder.”

sincanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu