Haber

Almanya’da Türkleri de hedef alan ırkçı Hanau saldırısının üzerinden 3 yıl geçti.

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020’de ırkçı terörist Tobias Rathjen’in şehir merkezindeki iki kafeye düzenlediği saldırı sonucu 4’ü Türk 9 kişinin yaşamını yitirmesinin acısı aradan geçen 3 yıla rağmen tazeliğini koruyor.

Irkçı terör saldırısının üçüncü yılı nedeniyle yarın Hanau’da tören ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek, farklı şehirlerdeki kurbanların mezarlarında dini tören yapılacak ve dualar okunacak.

Anma törenine Almanya Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Hessen Eyaleti Başbakanı Boris Rhein, Federal Milletvekili Pascal Kober, Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky, Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer ve yerel yöneticilerin katılması bekleniyor.

Yarın yerel saatle 09:30’da Hanau Şehir Mezarlığı’nda Yasin-i Şerif okunacak, ardından saat 11:30’da Hanau Marktplatz’da resmi anma töreni yapılacak. Saat 12.45’te Ağrılılar Derneği’nde Hanau’daki saldırıda hayatını kaybedenler için Mevlid-i Şerif okunacak. Merhum Sedat Gürbüz, Dietzenbach Mezarlığı’ndaki kabri başında saat 14.00’te anılacak.

Ayrıca kentteki camilerde hayatını kaybedenler için dualar okunacak, ırkçılık karşıtı yürüyüşler yapılacak, gün ve akşam boyunca çeşitli anmalar yapılacak.

Irkçı terör saldırısı

Söz konusu ırkçı terör saldırısında 4’ü Türk 9 kişi hayatını kaybetti.

Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda 43 yaşındaki ırkçı terörist Tobias Rathjen ve 72 yaşındaki annesi evlerinde ölü bulundu.

Saldırgan Rathjen’in av sertifikası olduğu ve arkasında bir mektup ve bir video bıraktığı kaydedildi.

Saldırıyla ilgili olarak Şansölye Angela Merkel, “Irkçılık zehirdir, nefret zehirdir ve bu zehir toplumumuzda var” dedi. kelimeleri kullanmıştı.

Federal Savcılık tarafından Aralık 2021’de yapılan açıklamada, saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında diğer kişilerin suç ortağı olduğuna dair yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verildiği bildirildi. , azmettiricilerin veya yardımcıların veya failin bir sırdaşı olduğunun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu