Haber

Belarus Cumhurbaşkanı: Çin, Bağımsız Politikasıyla Önemli Bir Ülke Haline Geldi

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko, 23 Şubat 2023’te Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te Çin’e yaptığı ziyaret öncesinde Xinhua’ya özel bir açıklama yaptı. (Fotoğraf: Henadz Zhinkov/Xinhua)

MİNSK, 28 Şubat (Xinhua) — Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko, Çin ziyareti öncesinde Xinhua ile yaptığı özel röportajda şunları söyledi: “Çin’e ilk ziyaretime dair çok sıcak ve çok tatlı anılarım var. ülke ve Çin Halk Cumhuriyeti liderleriyle işbirliğim var” dedi.

Bu yıl, Çin ile Beyaz Rusya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 31. yıldönümü. Bu süre zarfında ilişkiler sürekli güçlendirilerek bir sonraki aşamaya taşınmış ve çok yönlü işbirliğinde sağlam adımlar atılmıştır.

15 Eylül 2022’de Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Lukashenko, Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenen Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Konseyi Başkanları 22. toplantısında bir araya geldi. İki cumhurbaşkanı, ikili ilişkileri her koşulda geçerli olacak kapsamlı bir stratejik ortaklığa yükseltme kararı aldı. Çin-Belarus ilişkileri tarihin en yüksek seviyesine ulaştı.

Daha önce Çin’e yaptığı ziyaretlerden bahseden Lukashenko, 20 yılı aşkın bir süre önce Belarus Devlet Başkanı olarak yaptığı ilk ziyaretten ve milletvekili olarak ülkenin özel ekonomik bölgelerine yaptığı önceki ziyaretlerden bahsetti.

Lukashenko, o zamanlar Çin’in bugün olduğu gibi olmadığını söyledi. “Nüfus çok büyüktü… Herkesi doyurmak ve giydirmek gerekiyordu. Çin’in ulusal savunmasını güçlendirmesi gerekiyordu. Hiçbir şey kolay değildi. Ama Çin tüm bunları başarmaya kararlıydı.”

Ziyaretinden 20-30 yıl sonra Çin’in büyük bir gelişme göstereceğini hissettiğini kaydeden Lukashenko, bu nedenle Çin’in yaşadıklarından ders çıkarılması gerektiğini söyledi.

Beyaz Rusya’nın Çin’in özellikle özel ekonomik bölgelerdeki tecrübesinden yararlandığını vurgulayan Belarus Cumhurbaşkanı, “Bundan yola çıkarak birçok serbest ekonomik bölge kurduk. ‘Büyük Taş’ Çin-Belarus Sanayi Parkı da bunlardan biri. … Çin deneyimi bu parkın merkezinde yer alıyor”.

Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’e 25 kilometre uzaklıkta bulunan “Büyük Taş” Endüstri Parkı’nın görünümü, 19 Ekim 2021. (Fotoğraf: Via Industrial Park Development Company CJSC/Distribution Xinhua)

“Çin Devlet Başkanı Xi Jinping bir keresinde Büyük Taş’tan ‘İpek Yolu’ olarak bahsetmişti. ekonomi Lukashenko, Belarus’un sanayi bölgesinin gelişimine büyük önem verdiğini ve vergi muafiyeti gibi birçok ayrıcalıklı politikayı uyguladığını söyledi. Cumhurbaşkanı, “Bunun ticaret için son derece faydalı olduğunu” vurguladı.

Lukashenko, “Bugün Çin’in ilgi duyduğumuz yeni teknolojilerinden yeni şeyler öğreniyoruz. Bu, biyoteknolojiden milli savunmaya kadar tüm kesimleri ilgilendiriyor. Çin büyük ilerleme kaydetti.”

Beyaz Rusya Devlet Başkanı, “Sanayi parkına daha fazla Çinli yüksek teknoloji şirketinin katılmasını bekliyoruz” diye ekledi.

Çin’in büyük bir gelişme kaydettiğini ve uluslararası ilişkilerde önemli bir rol oynadığını kaydeden Lukashenko, Çin’in bağımsız bir politika ile önemli bir ülke haline geldiğini ve “bugün Çin olmadan hiçbir sorunun çözülemeyeceğini” vurguladı.

Çin’in her zaman olduğu gibi bağımsız ve barışçıl bir dış politika izleyeceğine olan inancını dile getiren Lukashenko, Çin’in Ukrayna krizinin siyasi analizi konusundaki tutumunu ortaya koyan raporun ülkenin barışçıl dış politikasının bir kanıtı olduğunu ve aynı zamanda Çin’in barışçıl dış politikasının da kanıtı olduğunu söyledi. , tüm dünyada çok kapsamlı. Etkisi olacak yeni ve orijinal bir adımdı.

Lukashenko, Çin sivil insansız hava aracının ABD tarafından düşürülmesini “düşmanca bir hareket” ve ABD tarafından siyasi amaçlarla kasıtlı olarak sahnelenen bir “gösteri” olarak nitelendirdi.

Belarus Cumhurbaşkanı, “Bugün hiç kimse Çin’i kontrol edemez veya gelişimini durduramaz” dedi.

dulkadirogluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu