Haber

Biden: Trump Putin’in önünde eğildi

ABD Lideri Joe BidenBeyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında eski Başkan Donald Trump’ın NATO ile ilgili sözlerine tepki gösterdi.

NATO ve Rusya ile ilgili son sözleri tartışmalı olan Trump’ı eleştiren Biden, ” Trump, Putin’e NATO müttefiklerimizden bazılarını işgal etme daveti gönderiyor. Eski bir ABD Başkanının bunu söylediğini hayal edebiliyor musunuz? Bütün dünya bunu duydu. İşin kötü yanı bunu bilinçli olarak söylemesi” söz konusu.

ABD tarihinde hiçbir başkanın Rusya’ya boyun eğmediğini vurgulayan Biden, Trump’a şunları söyledi: Olabildiğince açık söyleyeyim. Tanrı aşkına, bu aptalca, bu çirkin, bu tehlikeli ve bu hiçbir şey amerikan tarzı değil” diye eleştirdi.

NATO’nun özgürlük, güvenlik ve ulusal egemenlik unsurları üzerine kurulduğunu hatırlatan Biden, Trump’ın bu ilkeleri hiçbir zaman önemsemediğini, bunun yanlış olduğunu belirtti.

ABD Başkanı, ” NATO kutsal bir taahhüttür. Donald Trump onu bir yük olarak görüyor. NATO’ya baktığında Amerika’yı ve dünyayı koruyan bir ittifak görmüyor.” yorumunu yaptı.

Trump ne dedi?

ABD Başkanlık seçimlerine hazırlanan Trump, Güney Carolina eyaletinde seçmenleriyle buluşmuş ve orada yaptığı konuşmada, başkan olduğu dönemde bir müttefikle ‘karşılaştığını’ belirtmişti. Savunma harcaması hedefleri savunulmamalıdır.

Trump, kendisine karşı çıkan müttefikine verdiği yanıtta, ödemelerin yapılmaması durumunda Rusya’nın istediğini yapması ve olası saldırılar konusunda ‘destek vereceğini’ söyledi.

Trump dedi. Büyük bir ülkenin başkanlarından biri ayağa kalktı ve şöyle dedi: Peki efendim, ödeme yapmazsak ve Rusya’nın saldırısına uğrarsak bizi savunacak mısınız? Ben de ona şunu söyledim: Ödemedin, borcun var. Neden ödemiyorsun? Seni korumazdım, aslında onların (Rusya’nın) sana ne isterlerse yapmalarını desteklerdim. Ödemelerinizi yapmanız gerekiyor” ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu