Teknoloji

Bilişim Zirvesi 2022’de Yaşanabilir Bir Dünya İçin Yeni Teknolojiler Konuşulacak

Teknoloji insanın sebep olduğu, dünyanın ömrünü kısaltan meseleleri çözecek

Bugünlere ve geleceğe 22 yıldır teknoloji perspektifinden bakan Bilişim Doruğu, bu yıl da kamu, bilişim, akademi ve iş dünyasını bir ortaya getirecek. “Dünya’yı Teknoloji Kurtaracak” teması ile 24 Kasım Perşembe günü fizikî olarak Fişekhane’de gerçekleştirilecek olan dorukta, Türkiye’den ve dünyadan bedelli fikir başkanları konuşmacı olarak yer alacak. SAP Türkiye ana sponsorluğunda ve Turkcell Dijital İş Servisleri, Schneider Elektrik, Roksit, GlassHouse ve Knowledge Club Premium sponsorluğunda düzenlenen tepe bu yıl fizikî olacak ve online kayıt yaptıranlar aktifliğe bedelsiz olarak katılabilecekler. Tepenin bu yıl ana tema konuşmasını ise “Dilekten Gerçeğe” başlıklı sunumu ile iş dünyasının yakından tanıdığı SAP Maksat ve Sürdürülebilirlik Küresel Yöneticisi, Muharrir Dr. Fazilet Aksakal yapacak.

Bireylerin, şirketlerin ve ülkelerin olmazsa olmazı haline gelen teknoloji ve bilişimin vizyon, strateji ve yol haritasının belirlenmesi, güncellenmesi, geliştirilmesi için tahlil yollarının konuşulacağı Bilişim Zirvesi’22, 24 Kasım Çarşamba günü Zeytinburnu Fişekhane’de gerçekleştirilecek. Çamurda açan sonsuz ömrün simgesi “lotus” çiçeğinden yola çıkılarak; teknoloji uğruna kirlettiğimiz tabiatın lakin teknoloji ile temizlenebileceği, hakikat ve akıllı kullanımla doğal felaketler de dâhil olmak üzere pek çok sorunu yeniden teknolojinin çözeceğinden yola çıkarak “Dünya’yı Teknoloji Kurtaracak” temasıyla düzenlenen tepe, bu sene fizikî ortamda BZetkinlik adresinden yapılan online kayıt ile herkesin bedelsiz iştirakine açık yapılacak.

“Evren sanatını yaşam çiçeği formuyla ele alıyoruz”

Her yıl gündem belirleyen içerikler üreten Bilişim Zirvesi’22’nin bu yılki temasına dair bilgi veren Bilişim Doruğu Aktiflik Şirketi Genel Müdürü Neslihan Aksun, “Günümüzün sihirli kelimelerinden bir tanesi “Sürdürülebilirlik”. Kaynakların düşünülmeden kullanıldığı dünyamızda ortaya çıkan felaketleri azaltmanın en kıymetli yolu tedbir almak. Teknoloji kendi verdiği ziyanı azaltmak için dönüşürken, yanlışsız hedefler için kullanılarak insanlığa ve tabiata en yararlı araç olarak da karşımıza çıkıyor.

Bilişim teknolojileri süratle gelişiyor. Dünyanın her yeri ile irtibat kurabiliyor, istediğimiz dataları toplayabiliyoruz, bu dataları işleyebiliyoruz ve manalı sonuçlar çıkartabiliyoruz. Sürdürülebilirlik için bu nedenle teknolojinin, irtibatın ve datanın gücünü kullanmamız gerekiyor.

Dünyanın pek çok bölgesinde tabiat olayları anlık olarak takip ediliyor, uydulardan, IoT aygıtlarından, kameralardan bilgiler toplanıyor, bedellendiriliyor ve sonuçlar ortaya çıkartılıyor. Bu sonuçların ortaya çıkartabileceği meseleler için öncesinden tedbirler alınıyor. Ziraî üretim süreçleri takip ediliyor, ziraî eserlerin dağıtımı konusunda bölgelerden datalar toplanıyor ve dağıtım süreçleri organize ediliyor. İş dünyasında beşere ve tabiata ziyanlı hususlardan eser üretimi minimum seviyeye indiriliyor. Sayıları süratle artan ve artmaya devam edecek olan elektronik aygıtların dönüşümü konusunda çalışmalar yapılıyor. Olağan en kıymetlisi ise güç tasarrufu. Burada da devreye teknoloji giriyor. Dünyamız için daha almamız gereken çok yol var. Teknoloji, dünyayı değiştirirken kendisi de değişmek zorunda. Bu nedenle teknolojinin hem kendi dönüşümünü hem de yaşanabilir bir dünyadaki büyük rolünü her açıdan Bilişim Zirvesi’nde konuşacağız” dedi.

Dünya’yı kurtaracak teknolojiye her açıdan bakış

“Dünya’yı Teknoloji Kurtaracak” ana temasıyla iş, kamu, bilişim ve akademik dünyayı bir ortaya getirecek olan Bilişim Zirvesi’22’nin ana tema konuşmasını bu yıl SAP Emel ve Sürdürülebilirlik Küresel Yöneticisi, Muharrir Dr. Fazilet Aksakal yapacak. Akabinde ise Komedyen Tahsin Hasoğlu hususa farklı bir açıdan dikkat çekecek.

BTHABER Şirketler Kümesi Lideri Murat Göçe’nin tema konuşması ile başlayacak doruğun açılış programında; T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Dr. Ali Taha Koç, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, T.C. Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Heyet Üyesi Dr. Hakan Yurdakul, SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan, GlassHouse Ülke Müdürü Özer Erdoğan, Knowledge Club DevOps Takım Önderi Erdeniz Unvan, Roksit Küresel Pazarlar Tahlil Danışmanı Osman Karan, Schneider Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Strateji ve Dijital Transformasyon Yöneticisi Cemal Tosun ile Turkcell Dijital İş Servisleri Kurumsal Tahliller ve Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Alper Özkan konuşmalarıyla yer alacak.

Panel programında 6 başka tema ele alınacak

Açılış programının akabinde fikir başkanları; “Bulut Teknolojiler”, “Dönüşüm için Yetenek Yönetimi”, “Dijital İş Süreçleri ve RPA ile Yapay Zeka”, “Büyük Veri ve Güvenlik Teknolojileri”, “CIO Turkey ile Dijital Süreçler”, “BiTekDer ile Dijitalleşme” tema hususları hakkında konuşmalarını gerçekleştirecek.

Ayrıca dorukta bu yıl birinci defa, oturum konuşmaları dışında stantların da yer aldığı Stant Alanı içerisinde oluşturulacak “Küçük Sahne Alanı”nda 15’er dakikalık sunumlar da gerçekleştirilecek.

Zirve’nin finalinde Teknoloji Kaptanları mükafatları ile buluşacak

Kurum ve şirketlerin dijital dönüşüm konusunda yol arkadaşı olan BTHABER Şirketler Grubu’nun düzenlediği ‘’Teknoloji Kaptanları” ödülleri de Bilişim Zirvesi’22 kapsamında farklı kategorilerde sahiplerini bulacak. Merasimde, şirketlerin iş süreçleri için geliştirdikleri proje ve uygulamalar ile bu projeleri hayata geçiren isimler ödüllendirilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu