Haber

Çalışma Bakanlığı ‘sözleşmeli personele kadro’ düzenlemesinin detaylarını açıkladı

Beştepe’deki Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘sözleşmeli işçi takım düzenlemesiyle ilgili “Sözleşmelilerin kadroya geçişinde 3 yıl bu statüde çalışmış olması aranacaktır. Ayrıca 1 yıllık memur aday süresi olacak” açıklamasında bulundu.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, kontratlı çalışanın memur takımlarına atanmasına ait yeni bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 28/11/2022 tarihli Kabine Toplantısı sonrasında kontratlı işçinin memur takımlarına atanmalarına ait açıklama yapmıştır. Yapılan açıklamaya ait ayrıntılara aşağıda yer verilmiştir.

Bu çerçevede yapılacak düzenleme ile;

A) Halihazırda vazifede bulunan kontratlı işçi bakımından;

1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B hususu kapsamındaki (4/C’den 4/B’ye geçenler dâhil) ve birtakım kurumsal kontratlı işçi ile mahalli yönetimlerde misyon yapan yaklaşık 197 bin kontratlı işçinin mühlet aranmaksızın çabucak takıma geçirilmesi,

2- Sayıları yaklaşık 227 bin olan ve 3+1 modeline nazaran istihdam edilen kontratlı öğretmenler, sıhhat çalışanı ve din vazifelilerinin de mühlet aranmaksızın çabucak takıma geçirilmesi,

3- Kapsama giren kontratlı çalışanın isteğe bağlı olarak takıma geçebilmesi,

4- Takıma geçmek istemeyenlerin haklarının misyonları sona erene kadar şahsa bağlı olarak korunması,

5- 4 yıldan daha az hizmeti bulunanların bu süreyi doldurduktan sonra kurum içi yahut kurumlar ortası naklinin yapılabilmesi,

6- Mahalli yönetimlerde birebir kurallarda takıma geçirilen kontratlı işçinin yalnızca mahalli yönetimler ortasında yer değiştirebilmesi, öngörülmektedir.

424 BİN KİŞİ ATANACAK

Bu kapsamda, kamudaki yaklaşık 520 bin kontratlı çalışandan 424 bininin memur takımlarına atanabilmesine imkân sağlanmaktadır.

Sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden; kısmi vakitli ve proje bazlı çalışanlar, yabancı uyruklular, askeri işçi, akademik işçi, KİT çalışanı, sanatkarlar, meclis danışmanları, Sıhhat Bakanlığı yöneticileri ile çalışanının tamamı kontratlı olan kurumlarda çalışanlar takıma geçiş kapsamı dışında kalacaktır.

B) Yeni istihdam edilecek kontratlı işçi bakımından;

1- 657 sayılı Kanunun 4/B hususunun kontratlı istihdamın temel desteği haline getirilerek mevzuat karmaşasının giderilmesi,

2- Kamuya giren kontratlı işçinin 3 yıl kontratlı olarak vazife yaptıktan sonra memur takımlarına atanması, atandıktan sonra da 1 yıl müddetle kurum içi yahut kurumlar ortası naklinin yapılamaması, öngörülmektedir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu