Ekonomi

Deprem nedeniyle vergi, resim ve harç muafiyet süreleri uzatıldı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle vergi, fotoğraf, harç muafiyet belgeleri ve belgesiz ihracat kredileri için muafiyet süresinin yıl sonuna kadar uzatılmasına karar verildi.

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan İhracat, Transit Ticaret, İhracat Sayılan Satış ve Teslimler ile Döviz Kazandırıcı Hizmet ve Faaliyetlerde Vergi, Fotoğraf ve Harç İstisnası Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. .

Buna göre, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremler nedeniyle merkezi veya üretim tesisi Hatay Adıyaman’da bulunan vergi, resim ve harç muafiyet belgesi/belgesiz ihracat kredisi, Kahramanmaraş, Malatya muafiyetten muaftır. Son kullanma tarihi 31 Aralık 2023 tarihinden önce olan ve ihracat taahhüt hesapları henüz kapatılmamış olan firmaların vergi, fotoğraf, harç muafiyet belgeleri ile 2023 yılından önce kullanılmayan belgesiz ihracat kredileri için muafiyet süresinin uzatılması uygun görülmüştür. bu sayının yürürlük tarihi.

Söz konusu süreler, elektronik ortamda düzenlenen vergi, fotoğraf ve harç muafiyet belgeleri için Bakanlıkça, belgesiz ihracat kredileri için Bakanlıkça ilgili banka tarafından resen, firmaların vergi, fotoğraf ve harç için Bakanlığa müracaatları üzerine ilgili banka tarafından belirlenir. fiziki ortamda hazırlanan muafiyet belgeleri, Bakanlıkça 31 Aralık 2023 tarihinde (bu tarih dahil) uzatılmıştır.

Ayrıca, merkezi veya üretim tesisleri Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya’da bulunmamakla birlikte anılan illerde muafiyet faaliyeti yürüttüğünü tevsik eden vergi, fotoğraf, harç muafiyet belgeleri bulunan firmalara tebligat yoluyla tebligat yapılabilir, 31 Aralık 2023 tarihine kadar Bakanlığa başvurmaları ve diğer şartları taşımaları şartıyla. belirtilen ek sürelerden yararlanabilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu