Dünya

Dünya Epilepsi Günü’nde Türkiye Mor Işıkla Aydınlandı

Dünya Epilepsi Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye mor ışıkla aydınlatıldı.

Türkiye’nin Sembolik Binaları Gerçeği Görmek İçin Mor Işık Yaktı

Dünya çapında en sık görülen nörolojik hastalıklardan biri olan epilepsiye dikkat çekmek amacıyla her yıl Şubat ayının ikinci Pazartesi günü kutlanan Dünya Epilepsi Günü’nde, Türkiye’nin simgesel yapıları epilepsi farkındalığının sembolü olan mor renkle aydınlatıldı. .

Türk Epilepsi Derneği’nin Farkındalık Kampanyası Devam Ediyor

Epilepsi hastalarının sosyal yaşamlarındaki önyargılara dikkat çekmek amacıyla “Epilepsiyi Arayın” farkındalık kampanyasını sekiz yıldır sürdüren Türkiye Epilepsiyle Mücadele Derneği, 12 Şubat Dünya Epilepsi Günü kapsamında değerli bir girişime imza attı. Türkiye’nin sembol yapıları olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Masal Kalesi ve Amasya Kalesi mor ışıkla aydınlatıldı.

Dünya Epilepsi Günü’nde Türkiye’nin sembol yapıları epilepsi farkındalığının sembolü olan mor renkle aydınlatıldı.

Ülkemizdeki 1 Milyon Epilepsi Hastası İçin #Gerçeği Gör

Beynin normal faaliyetlerine devam etmesini sağlayan elektriğin aşırı artması sonucu ortaya çıkan epilepsi, dünya çapında her 100 kişiden birini etkiliyor. Ülkemizde yaklaşık 1 milyon epilepsi hastası bulunmaktadır. Kişiye özel değişen nöbetlerle kendini gösteren epilepsi, uygun ilaçlarla yüzde 70’e varan oranda kontrol altına alınabiliyor. Ancak epilepsi hastaları ve yakınları, yılların yanlış bilgilendirmesinden kaynaklanan toplumsal önyargılarla mücadele etmek zorunda kalıyor.

Toplumsal Farkındalığın Artırılmasına Yönelik Çabalar Devam Ediyor

Türkiye Epilepsiyle Mücadele Derneği Lideri Prof. Dr. Nerses Bebek, yapılan araştırmaya göre ülkemizde epilepsi hastası biriyle evlenmek istemeyenlerin oranının yüzde 36 olduğunu, evlenmek istemeyenlerin oranının ise yüzde 36 olduğunu belirtti. Patronların epilepsili kişiyi işe almak istememe oranı yüzde 22. Pek çok epilepsi hastasının zihinsel ve fiziksel gelişiminde gecikme olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 36, çevresinde epilepsi hastası olan kişilerin varlığından rahatsız olanların oranı ise yüzde 60 olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Bebek, epilepsi hastalarının normal bir yaşam sürebileceğini vurgulayarak toplumun bu konuda bilinçli olması gerektiğini belirtti.

Epilepsi Farkındalık Elçisi Olabilirsiniz

Prof. Dr. Bebek, epilepsi hastalarını toplumdaki önyargılardan kurtarmanın herkesin yapabileceği bir şey olduğunu belirtti. Bu nedenle özellikle gençleri epilepsi farkındalık elçisi olmaya davet eden Bebek, Instagram’da Epilepsiyi Ara sayfasında #MorGözlük filtresiyle fotoğraf ve bilgilendirici açıklamalar paylaşmanın epilepsiye karşı farkındalık yaratmak için değerli bir adım olduğunu söyledi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu