Ekonomi

Ethereum yeni güncellemeye hazırlanıyor: Şanghay hard forku nedir, ne getirecek?

Investing.com – Dünden beri %4’ten fazla kazanıyor EthereumYaklaşık 1.280 $’lık bir fiyatla, bu yazının yazıldığı sırada ilk 10’da yer alan en iyi performans gösteren kripto para birimidir.

bitcoinBirçok kripto para da dahil olmak üzere birçok kripto para birimi gibi Ethereum da gün ortasında yükselmeye başladı ve akşam saatlerinde yukarı yönlü hareketin keskin bir şekilde hızlandığı görüldü. Ethereum/dolar30 dakikadan kısa bir sürede 1.255 dolardan 1.289 dolara (+%2,7) çıktı.

Şimdi, kriptolardaki bu genel artışın nedenleri belirsizliğini korurken, dün gece Ethereum hakkında açıklananlar, önümüzdeki birkaç ay içinde en büyük ikinci kripto para birimine olan ilgiyi sürdürebilir.

Ethereum’un bir sonraki hard forku Şangay’ın Mart 2023’te yapılması planlanıyor

Ethereum Core Developers’ın 8 Aralık’taki 151. toplantısındaki bir tartışmaya göre, kod adı “Shanghai” olan bir sonraki Ethereum blok zinciri “hard fork” Mart 2023 gibi erken bir tarihte gelebilir.

Bu, ETH’nin enerji yoğun “çalışma kanıtı” (PoW) sisteminden hisse kanıtı (PoS) sistemine geçerken yol haritasındaki bir sonraki adımdır. Bu yılın başlarında, “Birleştirme” güncellemesi aslında ETH’nin PoW’dan PoS operasyonuna geçişini resmileştirdi.

Böylece Merge, “Ethereum madenciliği”ni “Ethereum staking” ile değiştirdi. Teknik ayrıntılara girmeden staking, ETH’ye sahip olan herkesin bir “doğrulayıcı” olduğu için onları ağda “kilitlemesine” ve bunu yaptığı için ETH belirteçleri şeklinde ödüller almasına olanak tanır.

Şangay güncellemesi ETH ağına ne getirecek?

Bununla birlikte, Merge, madenciliği Ethereum’un işleyişinde etkili bir şekilde staking ile değiştirmiş olsa da, “yığınlanmış” ETH (stETH) şu anda Ethereum’un Beacon zincirine kilitlenmiş durumda ve bu da Şangay güncellemesiyle tam olarak vurulan şey.

Şangay yükseltmesinden sonra, stETH kullanıcıları ağdaki işlemleri doğrulamak için fonlarını ve geçerli staking ödüllerini çekebilecekler. Ethereum Vakfı, yükseltmeleri bu şekilde yapılandırdığını, “kanıt kanıtına başarılı bir geçişe odaklanmayı basitleştirmek ve en üst düzeye çıkarmak” için yapılandırdığını söyledi.

Şanghay yükseltmesinin stake edilmiş ETH’yi “serbest bırakacağını” bilen bu, doğrulayıcıların, Shanghai yükseltmesi uygulanır uygulanmaz stake edilmiş ETH’lerini toplu olarak satma riskini beraberinde getirir ve bu da arzda fiyatların düşmesine neden olacak bir ani artışa neden olur.

Bununla birlikte, ETH protokolü, kripto para biriminin fiyatı üzerinde herhangi bir rastgele etkiden kaçınarak, toplam 10 milyondan fazla ETH’den günde 43.200’lük bir ödeme sonu belirledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu