Haber

İngiliz petrol devi Nijerya’dan yüz yıl sonra ayrıldı

1930’lardan itibaren Nijerya’nın petrol ve gaz işine öncülük etti İngiliz güç devi , kıyıdaki petrol çıkarma operasyonlarında yıllar içinde hırsızlık, sabotaj ve operasyonel sorunlar nedeniyle bir takım sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Ayrıca yüzlerce petrol sızıntısıyla uğraşması sonucunda maliyetli onarımlara ve yüksek profilli davalara karışmıştı.

KabukŞirket, 2021 yılından bu yana Nijerya’daki petrol ve gaz işini satmaya çalışıyor ancak kaynaklar, şirketin Nijerya’nın daha kazançlı ve daha az sorunlu offshore sektöründe faaliyet göstermeye devam edeceğini belirtti.

Shell’in çıkışı, daha yeni ve daha karlı operasyonlara odaklanan batılı enerji şirketlerinin Nijerya’dan daha geniş bir geri çekilme sürecinin parçası olarak görülüyor. ExxonMobil, İtalyan Genişlikve norveççe EkinorSon yıllarda ülkedeki varlıklarını satmak için anlaşmalar yaptı.

İngiliz devi yaptığı açıklamada şunları söyledi: Nijerya Limited Shell Petrol Geliştirme Şirketi1,3 milyar dolara satacağını, satış tamamlandığında alıcıların geçmiş alacaklara ilişkin 1,1 milyar dolara kadar ek ödeme yapacağını belirtti.

Shell yetkililerinden Zoe YujnovichYaptığı açıklamada, ” Bu anlaşma Nijerya’daki Shell için önemli bir kilometre taşıdır; Bu, Nijer Deltası’nda karadaki petrol üretiminden çıkma, portföyümüzü basitleştirme ve Nijerya’daki gelecekteki disiplinli yatırımlarımızı derin su ve entegre gaz pozisyonlarımıza odaklama yönünde daha önce duyurduğumuz niyetimizle tutarlıdır.” söz konusu.

Çeşitli açık deniz sahalarındaki faaliyetlerine ve çıkarlarına ek olarak Shell’in Nijerya’da halen bir sıvılaştırılmış doğal gaz tesisi ve diğer varlıkları bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu