İş

İşte EYT tasarısının komisyonda görüşüleceği tarih

Komisyon Başkanı, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ilgili bakanlıkları, işçi ve işveren kuruluşlarını, dernekleri ve platformları EYT yönetmeliğini de içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile EYT Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşülmesine davet etti. 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname.

perşembe günü görüşmek üzere

Komisyon Perşembe günü saat 11:00’de teklifi tartışmaya başlayacak.

Emeklilikte Yaşlananlar Yasası Meclis Başkanlığı’na sunuldu. AK Parti Kümelenme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “4 maddeden oluşan bir teklif. Teklif basit, sade, basit bir uygulama ve en genel anlamıyla hakların genişletilmesini içeriyor” dedi.

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Muhammet Emin Akbaşoğlu, emeklilik yaşına gelenler için kanun teklifinin detaylarını anlattı. Akbaşoğlu, yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi;

“-Özellikle EYT platformlarımızda yaş şartının kaldırılması talep edildi. İlk düzenlememiz bu konuda oldu. Mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini yerine getiren herkesin istisnasız emekli olma hakkı var. kendi mevzuatları.

EYT’den kimler yararlanabilir?

– 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan çalışanlar için geçerli olacaktır.

-Devletimiz, çalışma hayatını desteklemek ve üretime devam edebilmek için her çalışanın emekli olmasından itibaren 10 gün içinde aynı işyerinde yeniden çalışmaya başlamak zorunda kalanlara sosyal güvenlik destek primini 5 puana getirerek yaklaşık 500 TL destek vermeyi taahhüt ediyor. ve devletimiz yüzde 5’i desteklemeyi taahhüt ediyor. pekiştirme oranı söz konusu olur.

– Taşeron olarak bilinen ve kadrolu işçi konumuna gelen 100 binlerce arkadaşımıza el atıyoruz. 375 Sayılı Kanun’da 23. ve 24. kesintili unsurlardaki kararnameye göre taşerondan personel kadrosuna geçen arkadaşlarımıza emekliliği hak eden arkadaşlarımıza emekli olma veya kendi iş yerinde çalışma hakkı sağlıyoruz. kararnameye ait. Bu kanuna göre zorunlu emekliliği kaldırıyoruz. Hukuken personelin talebine bağlı bir durumdur. Dilerse çalışmaya devam edebilir, dilerse emeklilik dilekçesi vererek emekli olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu