Haber

Mevlüt Çavuşoğlu: Bu Zor Dönemde Agit ve Üye Devletlerin Dayanışmasını Unutmayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ve AGİT Genel Sekreteri Helga Schmid ile yaptığı açıklamada; AGİT ve üye devletlerinin bu zor dönemde bizimle olan dayanışmasını elbette unutmayacağız” dedi. Schmid, “Kadınların acil ihtiyaçları olduğunu görüşmemizde de ifade ettik. AGİT’in bu konuda tecrübesi var ve gerektiğinde kadın örgütleriyle çalışmaya devam edeceğiz. Dönem Başkanımız da daha uzun vadeli destek verebileceğimizi belirtti.”

AGİT Dönem Lideri Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ve AGİT Genel Sekreteri Helga Schmid bugün Ankara’ya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Osmani ve Schmid’i bakanlıkta karşıladı. Çavuşoğlu, üçlü görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Depremin ilk günlerinden itibaren ülkemizin yanında olan Kuzey Makedonya hükümeti ve halkına da teşekkür ediyoruz. Kuzey Makedonya 13 Şubat’ta yas ilan etti, acımıza ortak oldular. Kahramanmaraş’ta 190 kişilik arama kurtarma ekipleri yoğun mesai harcadı. Enkaz altından iki vatandaşımızı kurtardık, onlar kurtardı.

Ülkemizde yaşanan sarsıntılar AGİT Daimi Konseyi’nde özel gündem maddesi olarak görüşüldü. Görüşmede AGİT üye devletleri ve Sayın Genel Sekreter taziyelerini ileterek takviye kuvvet beyanında bulundular.

Cumhurbaşkanlığı sürecinde Kuzey Makedonya ile yakın çalışmaya devam edeceğiz. Bugünkü üçlü toplantımızda AGİT gündemindeki konuları da ele aldık. Ukrayna’daki savaşı değerlendirdik.

AGİT ve üye devletlerin bu zor dönemde bizlerle olan dayanışmasını elbette unutmayacağız.”

OSMANİ: TÜM AGİT ÜYE DEVLETLERİNE DESTEKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

Çavuşoğlu’nun ardından konuşan Osmani, şunları söyledi:

“Bu felaket tarifsiz bir acı yaratmıştır. AGİT adına yüzbinlerce kişi ve aileye başsağlığı diliyorum. Yaralılara da acil şifalar diliyorum.

Bu trajedi bize birlikte olmanın ne kadar değerli olduğunu hatırlatıyor. Ülkelerin ortasındaki bağlar, kriz zamanlarında en güçlü halini alıyor. Bu bölgeye yardım etmek her zaman birlikte sorumluluğumuzdur.

Bu vesileyle tüm AGİT üye ülkelerine gösterdikleri destek için teşekkür etmek istiyorum.”

SCHMID: TÜRKİYE’NİN TARAFINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Konuşmasına başsağlığı dileyerek başlayan AGİT Genel Sekreteri Schmid, şunları söyledi:

“Türkiye ve Suriye korkunç bir deprem felaketi yaşadı. Buraya gelip Ciro Liderimizin yanında olmak benim için çok değerliydi. Ben de AGİT personeli adına konuşuyorum. Bu kapsamda Viyana’daki merkezimiz de çalışmalara başladı. Türk meslektaşlarımızla iletişime geçerek katkılarını esirgemeyecekleri şekilde destek ve yardım sağlama çabalarını sürdürdüler.Bu felaketin ortaya koyduğu tablo gerçekten kan dondurucu bir tablodur.Her türlü desteği vermemiz gerektiğini belirtmek isterim. desteğini ve bu anlamda AGİT’e katkı sağlayacağımızı ifade ediyoruz.

Kadınların acil ihtiyaçları olduğunu da dile getirdik. AGİT’in bu konuda tecrübesi var ve gerektiğinde kadın örgütleriyle çalışmaya devam edeceğiz. Dönem Liderimiz daha uzun süreli takviyeler verebileceğimizden de bahsetmişti.

Münih Güvenlik Konferansı’ndan geliyorum. Orada da çok önemli destek mesajları verildi. Ermenistan Başbakanı, Gürcistan Başbakanı Cumhurbaşkanı Aliyev ile birlikteydim. Bu trajedi karşısında hep birlikte olmanın ve destek olmanın önemini hep birlikte vurguladık. Türkiye’nin yanında olmaya devam edeceğiz.”

haberkemaliye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu