Haber

Rabat: BM üyesi ülkelerin yüzde 84’ü Polisario Cephesi’ni tanımıyor

Fas, Birleşmiş Milletlere (BM) üye devletlerin yüzde 84’ünün Fas ile Batı Sahra bölgesi konusunda ihtilaf yaşayan Polisario Cephesi’ni tanımadığını açıkladı.

Fas Parlamentosunun Dışişleri Kurulu tarafından yayımlanan raporda, 2022 yılında Cephe’yi tanıma konusunda gerileme olduğu belirtildi.

“Şu anda BM’ye üye 193 ülkenin yüzde 84’ü ayrılıkçı Polisario milislerini tanımıyor.” ifadelerine yer verilen raporda, tanıyan ülkelerin uluslararası düzeyde bir azınlık olmaya devam ettiği kaydedildi.

Batı Sahra sorunu

İspanya’nın, Batı Sahra’daki sömürgesine karşı 1970’te başlayan ayaklanmalar, Polisario Cephesi’nin kurulması ile sonuçlanmış ancak sömürge karşıtı bu isyan daha sonra Cephe’nin bağımsızlık uğraşına dönüşmüştü.

Batı Sahra halkını temsil ettiğini öne süren Polisario Cephesi, bölgenin bağımsızlığı için birinci fırsatı Memleketler arası Adalet Divanı’nda elde etmişti. 1975 yılında toplanan Uluslararası Adalet Divanı, Batı Sahra halkının “kendi kaderini tayin etme hakkı” olduğunu ilan etmişti.

Uluslararası Adalet Divanı’nın kararı üzerine İspanya, bölgede referandum yapmayı önermiş ve çıkacak sonuca bağlı kalacağını taahhüt etmişti. Referandum kararı alınmasının akabinde periyodun Fas Hükümdarı 2’nci Hasan, 5 Kasım 1975’te halka “Yeşil Yürüyüş” buyruğu vermişti.

6 Kasım’da başlayan ve 350 bin Faslının katıldığı ifade edilen yürüyüş 9 Kasım’da sona ermişti.

Bu olayın akabinde İspanya’nın bölgeden çekilmesiyle Batı Sahra’yı kendi topraklarına katan Fas ile Polisario Cephesi ortasında yaşanan gerginlik ise devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu