Haber

Rus Senatör, Blinken’in Türkiye ziyaretini Fidan’a sarılamayarak değerlendirdi

Rus Senatör Aleksey PuşkovDışişleri Bakanı Hakan Fidan’ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, karşılama sırasında Fidan’a sarılmak için yaklaştığı ve Fidan’ın karşılık vermediği görüntüleri resmi Telegram hesabında değerlendirdi.

Müslüman ülkelerin ABD’ye karşı soğukluğunun artık ‘yeni bir dönemin başlangıcı’ anlamına geldiğine işaret eden Rus Senatör, Washington’dan gelen sözlere Batılı ülkeler dışında çok az kişinin güvendiğini hatırlattı ve şöyle konuştu: ” ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in Riyad’da, özellikle de ABD’nin NATO müttefiki Türkiye’de aşırı soğuk karşılanması, öncelikle Gazze Şeridi’nde olup bitenlere bir tepkidir. Olanlar Washington’un açık onayıyla gerçekleşiyor. Dünya medyasında hararetle tartışılan müzakereler öncesinde Türkiye Dışişleri Bakanı Fidan, Blinken’i havaalanında karşılamaya gelmedi ve onu kucaklamaya da yanaşmadı.“dedi.

Önceki gün Ankara’da bir araya gelen Fidan ve Blinken, Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşme öncesinde basına, daha sonra ise basına bir görüntü verdi. 2,5 saatlik toplantıO yapmıştı.

Ankara ziyareti sırasında protestolarla karşılaşan Blinken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmesinin ardından Esenboğa Havalimanı’nda ABD’li basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şunları söyledi. Filistin-İsrail çatışması hakkında Bölge ülkeleriyle her konuda anlaşamayız.Ancak en önemli kritik konularda birlikte çalışma konusunda işbirliği içerisindeyiz.“dedi.

Dışişleri Bakanı Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinkenile yaptığı görüşmede İsrail’in Gazze’de sivilleri hedef almasının ve insanları yerinden etmesinin engellenmesi ve bir an önce tam ateşkes ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

Görüşmede Bakan Fidan, Amerikalı mevkidaşı Blinken’e, İsrail’in Gazze’de sivilleri hedef almasının ve insanları yerinden etmesinin önlenmesini söyledi. tam ateşkesBildirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu