Haber

Savcılardan mahkemeye ‘Sanchez’ başvurusu: ‘Eşi hakkındaki suçlama düşürülsün’

İspanya’da savcılar, Başbakan Pedro Sanchez’in eşi hakkındaki yolsuzluk iddialarına dair ön soruşturmanın düşürülmesi çağrısı yaptı. Savcıların ön soruşturma kararı üzerine Sanchez, görevde kalıp kalmayacağını değerlendirmek için kamu görevlerinden çekildiğini açıklamıştı. Başkent Madrid’deki mahkemeye başvuran savcılar, Begona Gomez hakkındaki şikayetle ilgili herhangi bir kanıt olmadığını söyledi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, sağcı bir yolsuzlukla mücadele grubunun iddiaları sonrası, mahkeme ön soruşturma yapılması kararı vermişti. Ancak grup, daha sonra iddiaların yanlış olabileceğini kabul etti. Sanchez, çarşamba akşamki programını askıya aldığını duyurmuştu. Başbakan ‘durup düşünmesi’ gerektiğini söylemiş ve ayrıca ‘sağ ve aşırı sağın daha önce görülmemiş bir karalama ve taciz kampanyası altında olduğunu’ belirtmişti. Başbakan, iddiaların asılsız olduğunu kanıtlamak için eşinin yargıyla işbirliği yapacağını da söylemiş ve görevde kalıp kalmama kararını pazartesi günü vereceğini duyurmuştu.

‘NÜFUZ VE YOLSUZLUK İDDİALARI ARAŞTIRILIYOR’

Savcıların, soruşturma kararına karşı çıkması, geleceğini değerlendiren başbakanın lehine. Ancak ülkede sıklıkla yavaş çalışan adalet sistemi düşünüldüğünde, nihayetinde böyle bir karar çıkarsa, Gomez hakkındaki iddiaların rafa kalkması zaman alabilir.

Begona Gomez hakkındaki şikayet, yolsuzlukla mücadele kampanyası yürüten Manos Limpias (Temiz Eller) tarafından yapıldı. Grubun aşırı sağla bağlantılı, Miguel Bernard adlı bir lideri bulunuyor. Temiz Eller, geçmişte de siyasetçilere karşı başarısız davalar açmıştı. Mahkeme, Begoma Gomez’e yönelik suçlamaların detaylarını açıklamadı, ancak nüfuz ticareti ve yolsuzluk iddialarının araştırıldığını belirtti.

Ancak, El Confidencial internet sitesi, soruşturmada Gomez’in kamu parası ve ihalesi alan şirketlerle bağlantılarına odaklanılacağını yazmıştı. Özellikle de turizm grubu Globalia ve 2020’de yönettiği IE Afrika Merkezi adlı vakıf arasında yapılan ‘sponsorluk anlaşmasından’ bahsedildi. Globalia, 2020’deki Covid-19 krizi döneminde havayolları şirketi Air Europa’nın kurtarılması için devletten 475 milyon euro almıştı.

TEMİZ ELLER: DOĞRU DEĞİLSE, SORUMLULUK YAYIMLAYANLARIN

Temiz Eller Grubu, Bernard imzalı yazılı bir açıklama yaptı ve iddialarının doğru olmayabileceğini kabul etti. Açıklamada, “Doğru değillerse, yanlış olmalarının sorumluluğu bunları yayımlayanlarındır” denildi. Ülkede iki ay içinde önemli seçimler yaklaşırken, Muhafazakâr Halk Partisi lideri Alberto Núñez Feijóo ise başbakanı ‘bir siyasi hayatta kalma operasyonuna’ girişmek ve olan biteni gösteriye dönüştürmekle suçladı.

Başbakan Sanchez, 2018’den bu yana iktidarda ve Sosyalist Parti Haziran’da Avrupa Parlamentosu (AP), temmuzda da Katalonya bölgesinde seçimlere girecek. Pedro Sanchez şu anda, iki ayrılıkçı Katalan partisinin de bulunduğu bir koalisyonun başında. Bu partiler, 2017’de Katalonya’da yapılan bağımsızlık referandumunu da kapsayan bir af çıkartılması karşılığında hükümete destek vermeyi kabul etmişti. Geçen yılki seçimlerin ardından, Pedro Sanchez bu iki partinin desteği olmadan hükümette kalamıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu