Teknoloji

Sonraki MacBook Air ve iMac modelleri 3nm M3 çip ile gelebilir

Bloomberg’den Mark Gurman’ın raporuna göre elmaM3 çipi, daha verimli bir 3 nanometre üretim süreci kullanılarak üretilir. Macbook Airve iMac Modeller üzerinde çalışmak. Bu cihazların ne zaman piyasaya çıkacağı belli olmasa da Gürman, M3 çipinin bu yılın sonlarında veya gelecek yılın başlarında gelmesini bekliyor.

Gürman bu konudaki ilk ipucunu geçen yılın haziran ayında vermiş ve Apple’ın M3’ünü donatmıştı. 13 inç MacBook Air, 15 inç MacBook Airve yeni iMac üzerinde çalıştığını söyledi. O zamanda, M3 çipininBu yılın başlarında ortaya çıkabileceğini, ancak bunun olmadığını da sözlerine ekledi.

Bunun yerine Apple, bu ayın başlarında duyurduğu MacBook Pro serisine yeni bir ek sunuyor. M2 yanlısıve M2 Maks yongaları ve ayrıca Mac Mini’ye bir M2 Pro yongası ekledi. Bu yongalar, Apple’ın M1 yongaları üretmek için kullandığı standart 5nm işleminin bir yükseltmesidir. ikinci nesil 5nmsürece dayanmaktadır.

Ancak, önümüzdeki M3 çipinin İşleri bir adım öteye götürmesi bekleniyor. Apple’ın yongalarını üreten Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’ye (TSMC) göre, 3nm işlemi, 5nm işlemine kıyasla hızı yüzde 15’e kadar artırabilir ve güç tüketimini yüzde 30 azaltabilir. TSMC, geçen yıl Tayvan merkezli tesislerinde 3nm yongaların seri üretimine başladı, ancak bu teknoloji 2026’ya kadarüreticinin yeni Arizona fabrikasına ulaşmayacak.

MacBook Air ve iMac, yakında M3 yükseltmesini alacak olan tek cihaz değil. Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın yeni MacBook Pro’larını duyurduğu gün, Apple’ın 2024’ün ilk yarısında M3 Max işlemcili yeni 3nm M3 Pro ve MacBook Pro modellerini piyasaya sürebileceğini söyledi. Gürman’ın Apple’ın 2025 yılına kadar dokunmatik ekranlı bir Mac çıkarabileceği iddiasıyla bu söylentinin doğru olup olmadığını görmek için biraz daha beklememiz gerekecek.

sultangazi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu