Haber

Tayvan 68 Çin askeri uçağı ve 10 savaş gemisi tespit etti

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşam saatlerinden sabah saatlerine kadar Tayvan Adası çevresinde 68 Çin askeri uçağı ve 10 savaş gemisinin tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlığın sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Açıklamada, 4 adet “SU-30” ve 12 adet “J-10” tipi savaş uçağının Tayvan Boğazı’nda prestijli “orta hat”ı geçtiği, 16 adet “J-16” tipi savaş uçağının, 2 adet “KJ-500” tipi erken dönem savaş uçağının geçtiği belirtildi. İkaz uçakları, ADİZ’in güneybatısında 2 adet “Y-9” tipi askeri nakliye uçağı, 3 adet “Y-20” tipi yakıt ikmal uçağı ve “BZK-005” tipi silahsız İHA’nın uçtuğu kaydedildi.

Öte yandan bakanlık, ada çevresinde Batı Pasifik’te Tayvan yakınlarında seyreden Shandong uçak gemisinin yanı sıra 10 Çin savaş gemisinin de görüldüğü bilgisini paylaşarak, “Tayvan silahlı kuvvetleri savaş uçakları, gemiler ve gemilerle durumu izliyor. , tespit-takip araçları ve karaya konuşlu füze sistemleri.” “diye alıntı yaptı.

Uçuşlar ve gemi devriyeleri, Çin’in Nisan ayında Tayvan çevresinde düzenlediği tatbikattan bu yana bir günde gerçekleşen en büyük askeri faaliyetti.

Çin’in bölgedeki faaliyetleri, ABD ve Kanada donanmalarına ait iki savaş gemisinin geçen hafta Tayvan Boğazı’ndan geçmesi sonrasında gerçekleşti.

ABD Donanması’na ait “Arleigh Burke” sınıfı güdümlü füze taşıyan Ralph Johnson destroyeri ve Kanada Kraliyet Donanması’na ait “Halifax” sınıfı Ottowa yolcu gemisi, 9 Eylül’de Tayvan Boğazı’ndan rutin bir geçiş yaptı.

Çin ordusu, geçişin “gösteri amaçlı” olduğunu ve gemilerin takip edildiğini, tepkinin hükümler ve uluslararası kurallara uygun olarak verildiğini iddia etti.

11 Eylül’de Çin’in Shandong uçak gemisi, Tayvan’ın güney ucundaki Eluanbi Burnu’na 60 deniz mili (yaklaşık 111 kilometre) yaklaştı; bu nedenle geçit adını aldı.

Tayvan Adası’nı kendi toprakları, Tayvan Boğazı’nı ise karasuları olarak gören Çin, ABD’nin bölgedeki askeri varlığına karşı çıkıyor. ABD Deniz Kuvvetleri’nin bölgedeki seyrüsefer ve keşif faaliyetleri iki ülke arasında gerginliğe neden oluyor.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia ettiği Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949 yılından bu yana fiilen bağımsızlığa sahip. Çin anakarası ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından yaşanan ayrılık halen devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu