Ekonomi

TÜİK yoksulluk verilerini açıkladı

Türkiye’de eşdeğer hanehalkı kullanılabilir ortalama gelirinin yüzde 50’si dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre 2023 yılında yoksulluk oranı yüzde 13,9 olarak belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılı “Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistikleri”ni açıkladı.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, eşdeğer hanehalkı kullanılabilir ortalama gelirinin yüzde 50’si dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre yoksulluk oranı 2023’te 0,5 puan azalarak yüzde 13,9’a geriledi.

Ortalama gelirin yüzde 60’ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre hesaplanan yoksulluk oranı, geçen yıl 0,1 puan artarak yüzde 21,7 olarak belirlendi.

ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 29,7 ARTIŞ

Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir ortalama gelirinin yüzde 40’ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluğun sona ermesiyle karşılaştırıldığında yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 0,2 puan azalarak yüzde 7,4 oldu. Ortalama gelirin yüzde 70’i dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre hesaplanan yoksulluk oranı, bir önceki yıla göre 0,4 puan artışla yüzde 29,7 oldu.

ÇOK KİŞİLİK HANELERDE AZALDI

Hanehalkı tipine göre eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirinin yüzde 50’si dikkate alınarak hesaplanan yoksulluk oranlarına bakıldığında, tek kişilik hanelerde yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 2 puan artarak yüzde 9,5’e yükselirken, yoksulluk oranı ise bir önceki yıla göre 2 puan artarak yüzde 9,5’e yükseldi. Tek kişilik hanelerde yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 2 puan artarken, tek kişilik hanelerde yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 2 puan arttı. Hanelerde ise 3,7 puan azalarak yüzde 8’e geriledi.

En az bir çekirdek aile ve diğer bireylerden oluşan hanelerde yoksulluk oranı 2,1 puan azalarak yüzde 17,5’e, tek çekirdek aileden oluşan hanelerde yoksulluk oranı ise 0,3 puan azalarak yüzde 13,6’ya geriledi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu