Haber

YAŞ kararları Resmi Gazete’de! Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen 2023 YAŞ toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin general/amiral ve albaylıklardan bir üst rütbeye yükseltilmesi, görev sürelerinin uzatılması öngörülüyor. . karar verildi.

ORGENEL METİN GÜRAK GENEL KURUM BAŞKANLIĞI

Genelkurmay Başkanlığı’na 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 2’nci Genelkurmay Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, görevine Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu atandı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı.

Bu kapsamda 30 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 63 albay ise general ve amiralliğe terfi ettirildi. 365 albayın görev süresi 2 yıl uzatıldı. 1 Eylül 2023’ten itibaren 2 general yaş haddinden, 30 Ağustos 2023’ten itibaren ise 41 general ve amiral kadro yetersizliğinden emekliye ayrıldı.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever yaş sınırı, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2’nci Genelkurmay Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Muharip olarak atandı. Personel yetersizliğinden emekli olduklarından beri Hava Kuvvetleri Komutanı. Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu atandı.

GENEL VE ​​İDARİ MÜDÜR SAYISI 286’YA ÇIKTI

Şu anda 266 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos 2023 prestijiyle 286 olacak. 30 Ağustos 2023 tarihi itibariyle Kara Kuvvetleri Komutanlığından korgeneraller İrfan Özsert ve Kemal Yeni orgeneralliğe terfi etmiş; Hava Kuvvetleri Komutanlığından orgeneralliğe Korgeneral İsmail Güneykaya; Kara Kuvvetleri Komutanlığından korgeneralliğe Tümgeneraller Şiddetli Topaloğlu, Sezai Öztürk ve Mustafa Oğuz; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Koramiral’e Tuğamiral İbrahim Özdem Koçer; Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tümgeneraller Erdoğan Gür ve İsmail Üner korgeneralliğe terfi ettiler.

Kara Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneraller Burhan Aktaş, Mehmet Özeren, Özkan Ulutaş, Mehmet Yasin Kalın, Faruk Metin, Mehmet Cafer Aksoytürk, Ertan İnaltekin, Subutay Adaş, Murat Ataç, Hurşit Ağırcan, Mücahit Zorlutuna, Ahmet İbiş, Hakan Tunç ve Osman Alp ; Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Tuğamiraller Mehmet Baybars Küçükatay, Alper Yeniel, İsmail Güldoğan, Refik Levent Tezcan, Ramazan Özoğul ve Hüseyin Tığlı; Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneral Kemal Turan, Hayrettin Koca ve Ertunç Ertufanlı tümgeneralliğe terfi etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarına imza attı.

Yüksek Askeri Şûra Toplantısı’nda (YAS) alınan terfi ve atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu