Teknoloji

YouTube’da yapay zeka zamanı: Yayın devi, sanatçıların seslerini taklit edebilecek bir yapay zeka aracı geliştiriyor

YouTube içerik oluşturucuları yakında ünlü müzisyenler tarafından söylenmiş gibi görünen müzikleri platforma yükleyebilir. Billboard ve Bloomberg’in haberine göre görüntü paylaşım platformu, kayıt yapan sanatçıların sesini taklit edebilecek bir yapay zeka aracı geliştiriyor. Platform, bu özelliği Eylül ayında Made On YouTube etkinliğinde tanıtmayı umuyordu; Etkinlikte yeşil ekran da dahil olmak üzere diğer yapay zeka tabanlı içerik oluşturma araçlarını da tanıttı. Açıkçası bu plan gerçekleşmedi ve bunun nedeni plak şirketleriyle müzakerelerin zaman almasıydı. Sonuçta bu teknoloji yeni ve öncelikle cevaplanması gereken pek çok soru var.

Billboard’a göre üzerinde çalışılan en büyük sorunlardan biri Para kazanmak nasıl çalışır? . YouTube’un yapay zeka modelini beslediği müzik için mi, yoksa yapay zeka aracı kullanılarak oluşturulan içerik için mi sanatçılara ödeme yapılacağı belli değil. Ayrıca YouTube’un yapay zekayı eğitmek için kullandıkları müzikler için müzik yazarlarına nasıl ödeme yapacağı da belirsiz. Kayıt şirketlerinin ayrıca yapay zeka modelinin nasıl eğitileceği ve hangi yetkili sanatçıların bu modele dahil olup olmayacağı konusunda soruları olduğu da bildiriliyor. Bu araç çıkarsa, YouTube ilk önce onu beta testine tabi tutmayı planlıyor ve seçilmiş bir grup içerik oluşturucuya, katılmayı seçen sanatçıların seslerine erişim sağlıyor.

Kaynaklara göre müzakereler zaman alsa da plak şirketleri YouTube’un fikrine olumlu bakıyor. Çünkü müzikte yapay zeka kullanımını kaçınılmaz görüyorlar ve YouTube’un önerdiği gibi lisans anlaşmalarına karşı çıktıklarında geride kalmaktan endişe ediyorlar. YouTube şiddet dolu bir yolda ilerliyor ve yapay zekanın müzikte üretken kullanımlarını keşfetme arayışında yasal sorunlara hazırlıklı olması gerekebilir. Örneğin OpenAI, ortada John GrishamVe George RR MartinRomanlarını geniş dil modelleri yetiştirmek için kullandığı gerekçesiyle aralarında .’nin de bulunduğu bir grup yazar tarafından dava açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu