Haber

100. Cumhuriyet Karakucak Güreşleri Erzurum’da yapıldı

Erzurum’un Uzundere ilçesinde bu yıl düzenlenen 100. Cumhuriyet Karakucak Güreşleri’nde Fatih Yaşarlı başpehlivan oldu.

Erzurum’un Uzundere ilçe merkezindeki Karakucak güreşi sahasında 18 farklı kategoride gerçekleştirilen Cumhuriyet Karakucak Güreşleri’ne İran ve Gürcistan’ın yanı sıra Türkiye’nin çeşitli illerinden toplam 500’e yakın sporcu katıldı.

Kura çekiminin ardından genç yıldızlar kategorisiyle başlayan güreşte büyükler kategorisinde sporcular kıyasıya mücadele etti. Başpehlivanlar için kura çekimi önceki yıllardaki yarışmacıların eşleri tarafından yapıldı. Bu yılın güreş ustası ise 200 bin TL ile işadamı Ağa Korkmaz oldu.

Meydan Ustası Ağa Korkmaz, “Ata sporumuz karakucak güreşine katkı sağlamak için sahra efendiliğine katıldım. Beni bu meydanın efendisi olmaya layık gören herkese teşekkür ediyorum.”

Güreşin en popüler branşı olan başpehlivanlar bölümünde 33 başpehlivan mücadele etti. Finalde rakibi Tokatlı Erhan Yaylacı’yı yenen Fatih Yaşarlı, başpehlivan unvanını kazandı.

Uzundere Belediye Başkanı Hilmi Aktoprak, konuşmasında, “Cumhuriyet kadar yaşlıyız, 100’üncü yılını yaşıyoruz. Dikilen ağacın 100 yıllık çınar ağacı haline gelmesinden dolayı mutluyuz. Cumhuriyet Karakucak, Erzurum’da yüz yıldır devam eden, bugün 100’üncü yılı kutlanan Uzundere, Cumhuriyetle aynı yaştadır.Uzundere Belediyesi olarak güreş düzenliyoruz.Cumhurbaşkanlığı olarak Çet sporumuzun tanınması için çabalıyoruz. Yaşlılarımızı, kadınlarımızı bu tribünde görünce güç buluyoruz. Atabar’ımız, Çet sporumuz var, güreşimiz var. Karakucak Güreşleri bölgemizde oldukça ilgi gören, bilinen ve çok sayıda takipçisi olan bir spordur.” . 100 yıldır süren güreşlerimizin yüzlerce yıllara ulaşması duasıyla bu kalabalık seyirciyi alkışlıyor ve tebrik ediyorum. Başta çalışanlarım olmak üzere bu alanın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Nefes aldığımız ve Cumhuriyet var olduğu sürece bugüne yakışır etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz.” dedi.

Uzundere Kaymakamı Kübra Demirer, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun, birlik ve beraberliğimiz daim olsun.”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, MHP Genel Başkan Yardımcısı Erzurum Milletvekili Kamil Aydın ve Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Uzundere Cumhuriyet Karakucak Güreşleri’ne telgraf gönderdi.

Başpehlivan Fatih Yaşarlı da, “Böylesine keyifli ve anlamlı bir günde ikinci kez şampiyon olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sabahtan bu yana destek olan herkese teşekkür ediyorum.” – ERZURUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu