Ekonomi

Bakan Bayraktar: Türkiye’nin nükleer santrale ihtiyacı var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe görüşmelerine katılarak milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bayraktar, Milli Güç ve Maden Politikası kapsamında Türkiye Yüzyılının enerji hedeflerini geliştirmeye devam edeceklerini ve yenilenebilir enerji konusundaki çalışmalara hız vereceklerini belirtti. Bakan Bayraktar, “Geçen yıl 96,5 milyar dolar enerji ithal ettik. “Türkiye’yi önümüzdeki 30 yılda enerji ve madenlerde net ihracatçı konumuna yükseltmek istiyoruz.”İfadelerini kullandı.

Muhalefet milletvekillerinin Akkuyu NGS’ye ilişkin alım garantisine yönelik eleştirilerine ilişkin Bayraktar, şunları söyledi: “Evet Akkuyu’nun alım garantisi var. Güneş ve rüzgar için de satın alma garantisi var. Güneşe daha yüksek alım garantisi veriyorduk. 2010’da 12,35 kuruş alım garantisi var. Enflasyonla ilgili bir güncelleme yok. 2028 yılında üretilen elektriğe 12,35 kuruş ödeyeceğiz. 2043 yılında ise 6,73 kuruş alım garantisi olacak. Eğer dünya küresel ısınmayla mücadele konusunda ciddiyse nükleersiz dönüşüm mümkün değil. Türkiye’nin nükleer santrale ihtiyacı var. Trakya, Sinop ve küçük reaktörler için 5 bin megavatlık ek elektriğe ihtiyacımız var” dedi.söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu