Haber

Bodrum’un en büyük arıtma tesisi açıldı

MUĞLA (İGFA) – Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük altyapı yatırımlarından biri olan ve Bodrum’un doğasının ve denizlerinin korunması açısından büyük önem taşıyan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma Tesisi. Osman Gürün’ün ev sahipliğinde düzenlenen törenle açıldı. Açılışa CHP YDK Üyesi Remzi Kazmaz, CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP Bodrum Belediye Başkan adayı Tamer Mandalinci, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bodrum Belediye Başkan adayı Tamer Mandalinci; “Cumhurbaşkanımız Osman bayrağı bize en üstte teslim ediyor”

Bodrum Turgutreis İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi açılışında konuşan CHP Bodrum Belediye Başkan adayı Tamer Mandalinci; “Hizmet belediyeciliği tam olarak budur. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Gürün’ün 2019 yılında verdiği sözü şimdi yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Bildiğiniz gibi bölgemizde altyapı imkânı yoktu. Atık sular denize boşaltıldı. Bu tesis sayesinde artık atık su sorunu yaşanmayacak. “Bugün bize bu gururu yaşatan ve bayrağı en üstte bizlere teslim edecek olan Başkan Gürün’e teşekkür ediyorum.” söz konusu.

CHP YDK Üyesi Remzi Kazmaz; “Efsanevi başkan Osman Gürün’ün yaptırdığı tesisin açılışını yapma şansına sahip olduk.”

CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Remzi Kazmaz da açılışta şunları söyledi; “Ne kadar şanslıyım ki bugün burada efsane başkanım Osman Gürün’ün yaptırdığı bu tesisin açılışına katıldım. 10 yıllık emekle yapıldı. Belediyeciliğin en önemli unsuru şeffaf olmak ve insanların parasını israf etmemektir. Osman Başkan hedefi yüksek tuttu. Başkan Ahmet’in Muğla için gece gündüz çalışacağına eminim.”

“HİZMETLERİMİZ BİZİ ENGELLEMEK İSTEYENLERE ÖRNEK OLSUN”

Bodrum Belediye Başkanı ve CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Aras, Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin açılışında; Uzun yıllar Muğla’ya hizmet eden sevgili liderimiz Osman Gürün, Bodrum’a değerli yatırımlara imza attı. Büyükşehir Kanunu ile Muğla’nın her yerinde altyapı, kanalizasyon, yol gibi hizmetler eş zamanlı başladı. Özellikle bölgemizde önemli kanalizasyon çalışmaları yapıldı. 2020 yılında attığımız temel bugün sonucuna ulaştı. Yaklaşık 4 yıldır yollarımız bozuk, toz toprakla karşı karşıya kalıyoruz. Eleştirildik. Ancak bu hizmetlerle Bodrum tarihinde benzeri görülmemiş bir tesisle tanıştı. Bunun için değerli liderime bir kez daha teşekkür ediyorum. Bodrum ülkemizin misafir odasıdır. Muğla’mızı tertemiz ve pırıl pırıl misafirlerimize açacağız. Sayın liderim çıtayı çok yükseltti, biz de bu bayrağı gece gündüz daha yükseğe taşıyacağız.

Rakiplerimizden sanki hiçbir hizmet verilmemiş gibi açıklamalar yaptıklarını görüyor ve duyuyorsunuz. Bölgeden son 10 yılda toplanan vergi ise 500 milyar doların üzerinde. Ancak bu verginin binde 6’sı devlet tarafından hizmet olarak ödeniyordu. Büyükşehir Belediyemiz yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bu hiçbir kuruş israf etmeden mümkündür. Seydikemer’den Bodrum’a kadar en az 13 atıksu arıtma tesisi, kanalizasyon ve içme suyu tesisi olmak üzere pek çok farklı yatırım yapıldı. Devlet bu yatırımları 20 yılda yapsaydı farklı olurdu. 63,5 Milyon Euro’luk kredi onayı hükümetten verilmedi. Bizi engellemek isteseler bile hizmetlerimiz onlara örnek olsun.

Ahmet Aras; “Burası Muğla, böyle yağmalama. “Bu kadim toprakları bu kadar kolay teslim etmeyeceğiz.”

Göreve geldiğimizde 13 ilçemizde de aynı ciddiyet ve titizlikle çalışacağız. İhtiyaçlar sonsuzdur, olanaklar sınırlıdır. Bitmeyen ihtiyaçları karşılamak için çok çalışacağız. Sayın Osman Gürün, Muğla’mızın yağma ve talandan korunması için üzerine düşeni yapıyor. Hangi orman alanı turizm tesislerine tahsis edildi, hangi orman alanına ÇED kararı verildi diye düşünüyoruz. Suyumuzu, yaşam hakkımızı ve doğamızı korumak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ormanlarda verilen maden arama ruhsatlarını çok iyi biliyoruz. Bugün Muğla’ya aday olanların niyetini de çok iyi biliyoruz. Burası Muğla, öyle bir yağma yok. Bu kadim toprakları bu kadar kolay teslim etmeyeceğiz. “Lütfen kadim topraklarımızı satmayalım, koruyalım.” söz konusu.

Başkan Gürün; “Muğla’yı ev olarak düşündüğümüzde evimizde otururken zorlu bir tadilattan geçtik.”

Bodrum’un en büyük arıtma tesisi olan Turgutreis İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin açılışında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, altyapının bir belediye lideri için en riskli hizmetlerden biri olduğunu ve bu tesisi başlatmaktan gurur ve mutluluk duyduklarını söyledi. Muğla’da büyük bir altyapı yatırımını tüm riskleri alarak tamamlıyoruz.

Başkan Gürün; “2014 yılında başlayan bu serüvenin bu şekilde sonuçlanmasından büyük mutluluk duyuyorum. Altyapı projeleri belediye yöneticileri için büyük bir risk ve bu süreçte bazı şikayetler aldık. Yollar kötü, çukurlar var. Bodrum’u toz ve duman içinde bıraktığımız için özür dileriz ama başka seçeneğimiz yoktu. Ancak evde yaşarken ağır bir tadilattan geçtik. Evin tüm elektrik ve su tesisatını değiştirdik. Bunu yaparken toz ve toz çıkacaktır ama yapılması gerekiyor. Şu ana kadar bu hizmetler verilemediğinden bunu yapmak zorunda kaldık. Hizmetin durdurulması gibi bir durum söz konusu değildir. Son güne kadar hizmet edeceğiz. Bodrum’daki Turgutreis çok değerli bir yatırım ama diğer tesislerde de var. Gümbet-Gümüşlük atıksu arıtma tesislerini yeniledik ve kapasitelerini artırdık. Önümüzdeki dönem liderim Ahmet yeni isale hattı yapacak ve burada yeşil alan sulamaları yapılacak. Bu çok büyük bir tasarruf. Tüm tesislerimizi ileri biyolojik arıtma yapabilecek şekilde tasarlıyoruz.

Bodrumumuzda sürekli patlayan DSİ sınırları, eksik ekipmanlı sınırlar ve yanlış yapılmış sınırlar. Basınca dayanamayan hatlar. 3 binin üzerinde patlama yaşandı. Ayıplı ürünün parasını ödüyoruz ve açılan dava sonucunda almayı bıraktılar. Bu noktalarda bazı hatları yeniledik ve buradaki patlamalar yüzde 10’a düştü. Barajlarda suyun bitmesi nedeniyle DSİ alarma geçti. CTP borulara dokunamıyoruz ama mevcut sistemde basınç düzenlemeleri ile patlamaları azaltmaya çalışıyoruz. 150 milyon TL’yi aşan bir yatırım yapıyoruz. Bu hizmeti yaza kadar sizlere sunacağız.

“MUĞLA’YA VERDİĞİMİZ KREDİLER 2020 YILINDAN BERİ ONAY BEKLEMEDE”

Proje hazırladık ve Fransız kalkınma ajansından 230 milyon euroluk kredi başvurusunda bulunduk. Hepsi uzmanlar tarafından incelendi. Kredi durumumuz açısından uluslararası kredi kuruluşu FITCH’ten en yüksek AAA notunu aldık. Finansal yapımızla dimdik ayaktayız. Verilen kredinin 63,5 milyon Euro’su ile su altyapısını yenilemek istedik. Kırıkları onarmak yerine yeni bir sınır inşa etmeye karar verdik. Ancak kredinin kullanılabilmesi için Cumhurbaşkanlığı’nın uygun şekilde imzalaması gerekiyordu ama ne yazık ki yapılmadı. Aralık 2020’den bu yana bekliyoruz. Aynı zihniyetle yerel seçimlerde aday olanlar Muğla’da altyapı yapılmadığını açıklamışlar, bunu bilgi eksikliği olarak yorumluyorum, işi serbeste bırakıyorum. vatandaşlarımızın iradesi. Kültürüyle, tarihiyle, eşsiz güzellikleriyle özel olan bu şehre Muğla için çalışmaya ve değer katmaya devam edeceğiz” dedi. söz konusu.

ARITMA TESİSİ 250 BİN NÜFUS İÇİN İNŞA EDİLDİ

Türkiye’nin en değerli turizm merkezlerinden Bodrum’da, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 2021 yılında inşaatına başlanan Bodrum’un en büyük arıtma tesisi Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma tesisi tamamlanarak hizmete açıldı. 250 bin nüfusa hitap edecek arıtma tesisi, Turgutreis İlçesi, Akyarlar, Dereköy, Peksimet, İslamhaneleri, Bahçelievler, Karabağ ve Akçaalan mahallelerine hizmet verecek, 110 km’lik kanalizasyon hattı ise Turgutreis Atıksu Arıtma Tesisine bağlanacak. . Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin maliyeti yeni kurla 469 milyon 417 bin 388 TL oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu