Haber

KADEM “ısrarlı takip” suçuyla ilgili farkındalık çalışması başlattı

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” münasebetiyle bu hafta bayana yönelik şiddete karşı toplumsal farkındalık oluşturmak için ısrarlı takip konusunu işliyor.

KADEM Bursa Temsilciliğinden yapılan açıklamaya nazaran, “Yasaya tutun” sloganlı kampanya ile ısrarlı takibin hata olduğu ve maddelerin, bu hususta da mağdurun yanında olduğu hatırlatılıyor.

Dernek, kampanyayı evvelki yıllarda olduğu üzere zarurî yayın kapsamındaki bir kamu spotu ile başlattı. “Israrlı takip bir şiddet türüdür ve suçtur” bildirisinin verildiği kamu spotunda, ısrarlı takibin bu yıl, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak kabul edildiği hatırlatılıyor ve bu konuda toplumda bir farkındalık oluşturmak hedefleniyor.

Kampanyanın tanıtım toplantısında konuşan KADEM Bursa İl Temsilcisi Gülhan Keskil, kadına yönelik şiddetin bütün dünyanın ortak sorunu olduğunu hatırlattı.

KADEM’in en değerli çalışma alanlarından birinin hak savunuculuğu olduğunu belirten Keskil, şöyle devam etti:

“Hazırladığımız kamu spotuyla ve toplumsal medya içeriklerimizle ısrarlı takibin hak ihlali ve bir şiddet çeşidi olduğuna dikkati çekmek, Türk Ceza Kanunu’na nazaran ısrarlı takibin kabahat kapsamına girdiğini kampanyamız vasıtasıyla herkese duyurmak istiyoruz. Zira bilhassa son yıllarda bayanların gerek fizikî gerekse telefon ve toplumsal medya üzerinden ısrarlı takibe maruz kaldığını biliyoruz. Hangi yolla olursa olsun ısrarlı takip, bayanı korkutan, huzursuz eden, baskı altına alan, huzur ve sükununu bozan ve güvenlik telaşı taşımasına yol açan bir harekettir. Birebir vakitte her ısrarlı takibin, fizikî şiddete dönüşme potansiyeli taşıdığını da göz gerisi etmemek gerekir. Bu sorunu yalnızca kanunlar, yasal düzenlemeler ve cezalarla çözemeyiz. Bayana yönelik şiddet, öncelikle herkesin insani, ahlaki ve vicdani çerçevede yaklaşması gereken bir sıkıntı. Toplum olarak şiddetle çaba etme, bilinçlenme ve şiddete destek çıkan zihniyetin dönüşmesini sağlayacak adımlar atma noktasında sorumluluklarımız var. Bayanın insanlık onurunun korunduğu, sevgi ve merhametin hakim olduğu bağlantılar, inançlı aileler ve sağlıklı jenerasyonlar ismine, toplumun her bir ferdini şiddete karşı çabada sorumlu görüyor ve bu sorumluluğu üstlenmeye davet ediyoruz. Toplumsal şuurla, yasal düzenlemelerle, caydırıcı cezalarla, devlet/sivil toplum işbirliğiyle ve en kıymetlisi de kadın-erkek daima birlikte bu insanlık ayıbının üstesinden geleceğiz.”

Derneğin kampanyası, mecburî yayın kapsamındaki spot sinemanın yanı sıra saha ve toplumsal medya çalışmaları ile gerçekleşecek. Alanda yurt genelinde billboardlar ve dijital ekranlarda gösterimler yapılacak, bunun yanı sıra başta İstanbul olmak üzere toplu taşıma araçlarındaki tutamaçlarda “Yasaya tutun” iletisi verilecek. Genç KADEM Gönüllüleri de yasanın kıymetini hatırlatan uçan balonlarla sokakta olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu