Haber

Mansur Yavaş suç duyurusunda bulundu: Önder Algedik beraat etti

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi ormanında ağaç kesilmesine karşı yaptığı paylaşımları gerekçe göstererek elektrik ve iklim uzmanı Belediye Başkanı Algedik hakkında suç duyurusunda bulundu. Yavaş’ın yaptığı suç duyurusunda Yavaş’ın sansür yasasına destek vermesi dikkat çekti.

Mansur Yavaş, Belediye Başkanı Algedik hakkında “sosyal medyada dezenformasyon faaliyetleri yürütmek” suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Algedik, orman yolunun ağaç kesimiyle genişletilmesi ve asfalt dökülmesiyle ilgili görüntüler paylaşarak değerlendirmelerde bulundu. Yavaş’ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunda, “Kamuoyunu yanıltıcı bilgileri alenen yaymak” suçu desteklenerek, “Bu gerekçelerle vekaleten soruşturma yapılmasını talep ediyoruz” denildi. açıklanması ve resen gözlem altına alınması, şüpheli hakkında 5237 sayılı Kanun’un 217/A maddesi uyarınca iddianame hazırlanıp cezalandırılması.”

ALGEDİK: PAYLAŞIMLARIM KAMU YARARI İÇİNDİR

Algedik, suç duyurusunun ardından savcılığa verdiği savunmada, 2009 yılından bu yana iklim değişikliği ve iktidar alanında çalıştığını belirterek, şunları söyledi:

“Çalışma konumum iklim değişikliği olduğu ve Ankaralı olduğum için fosil yakıt tüketimini artıran asfalt ve beton belediyeciliği konusunda kamuoyunu bilgilendiriyorum. Bu konuda yanlış gördüğüm politikalara itiraz ettiğim de biliniyor. İklim değişikliğiyle ilgili itirazlarımı ve önerilerimi daha önce Sayın Mansur Yavaş’a ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca sundum. Sayın Yavaş, “Asfalt beton belediye olmayacağım” vaadiyle seçimlere aday olmuş ve bilimsel gerçeklerle ortaya koyduğum bu talebimi söylemlerinde kullanmıştı. Büyükşehir Belediyesi’nin strateji planlarında da bu konunun yer almasını sağladım. ODTÜ ormanını parçalayacak ve Ankara’yı iklim değişikliği açısından yaşanmaz hale getirecek yol projesine ilişkin Ankara halkının 1731 dilekçesine ilişkin belediye kayıtlarında da adım yer alıyor ve belediye bu konuyla ilgili cevabını bana resmen iletti. 1.12.2022 tarihli yazısı ile yayımlanmıştır. Dolayısıyla tweetlerimde kullandığım sözler, dilekçede belirtilenin aksine kamu huzurunu bozma amacı taşımamakta, tam tersine bir tartışma kapsamında bilimsel ve siyasi ifade özgürlüğümün bir kullanımıdır. kamu yararı. “Kamuoyunu ilgilendiren siyasi konularda ifade özgürlüğünün savunulmasının kapsamı Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarından çok daha geniş olduğundan, paylaşımlarımın hukuka uygun görülmesi gerekir.”

ALGEDİK BERAAT ETTİ

Önder Algedik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “ABB başkanı Hacettepe ormanını savunduğum ve ilgili haberi yaydığım için dezenformasyon yaptığı gerekçesiyle şikayette bulunmuş, kamu görevlisine hakaret ettiğim için de hakkımda dava açılmıştı. Bugün ilk oldu. dinlendim ve beraat ettim.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu