Haber

Zaporizhia Nükleer Santrali’ne roket saldırısı: Son halka da kayboldu

Ukrayna’nın Zaporizhia kentindeki nükleer santrale roket saldırısı sonucu Ukrayna enerji sistemi ile nükleer santral arasındaki son bağlantı da kesildi. Ayrıca başkent Kiev başta olmak üzere birçok şehirdeki enerji tesisleri hedef alındı.

Ukrayna Ulusal Nükleer Enerji Üretim Kurumu (Energoatom), resmi Telegram hesabından, 9 Mart günü yerel saatle 03:53’te Zaporozhye Nükleer Santrali’nin (ZNPP) roketle hedef alındığını duyurdu. Saldırı sonucunda Ukrayna enerji sistemi ile nükleer santral arasındaki son bağlantının da kesildiği bildirildi. Açıklamada, “Şu anda istasyon işgal sırasında 6. kez elektrik kesintisine girmiştir. 5. ve 6. güç üniteleri soğuk duruma getirilmiştir. ZNPP ihtiyacını karşılamak üzere 18 adet dizel jeneratör devreye alınmıştır. Orada yakıtın bitmesine 10 gün var Geri sayım başladı “Bu süre içinde istasyonun harici güç kaynağı yenilenmezse tüm dünya için radyasyon sonuçları olan bir kaza meydana gelebilir.”

ÜLKE ÜZERİNDEKİ ELEKTRİK TESİSLERİ HEDEFLENİYORRusya, Ukrayna’nın birçok kentindeki enerji tesislerini hedef aldı. Energoatom, 6-9 Mart tarihleri ​​arasında Kiev, Mykolaiv, Kharkiv, Zaporizhia, Odessa, Dnipropetrovsk ve Zhitomir’deki elektrik santrallerine baskınlar düzenlendiğini bildirdi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, saldırılar sonucunda başkentte elektrik kesintilerinin yaşandığını belirterek, vatandaşların yüzde 40’ının ısınma ihtiyacını karşılayamadığını söyledi. Odessa Valisi Maksym Marchenko, saldırıların ortasında bazı elektrik hatlarının hasar gördüğünü açıkladı. Marchenko, grupların hataları düzeltmek için çalıştığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu